З’ясуймо два нюанси прийому дітей до перших класів:
Які документи подають і не подають батьки, та чи має право керівник закладу не прийняти дитину до першого класу, якщо вона «не з території обслуговування».
Особливості прийому дітей до перших класів загальноосвітніх навчальних закладів визначені такими нормативно-правовими актами, як:
- Конституція України ЗУ «Про освіту»;
- ЗУ «Про загальну середню освіту»;
- Положення про загальноосвітній навчальний заклад;
- Інструкція з обліку дітей і підлітків шкільного віку наказ МОН України «Про прийом дітей до 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів» від 07.04.2005 № 204.
Цими актами установлені державні гарантії щодо освіти громадян. Право громадян на здобуття загальної середньої освіти: повна загальна середня освіта є обов’язковою (ст. 53 Конституції). Держава забезпечує:
- доступність і безоплатність повної загальної середньої освіти в державних і комунальних навчальних закладах
- громадяни України мають право на безкоштовну освіту в усіх державних навчальних закладах Одним з основних завдань законодавства України про загальну середню освіту є забезпечення права громадян на доступність і безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти.
У проекті закону «Про освіту» (№ 3491-д), який закликають прийняти якнайшвидше, передбачено окрему статтю 4 «Забезпечення права на безоплатну освіту». Місцеві органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування: закріплюють за ЗНЗ відповідні території обслуговування до початку навчального року, обліковують учнів, які мають їх відвідувати (тобто до 1 вересня). Прийом дітей до 1-го класу загальноосвітнього навчального закладу здійснюють:
на безконкурсній основі відповідно до території обслуговування. Конкурси, тестування тощо можуть проводити у: спеціалізованих ЗНЗ, де поглиблено вивчають окремі предмети, гімназіях ,ліцеях ,колегіумах.
Порядок прийому дітей до навчальних закладів
Для зарахування дитини до 1-го класу батьки: подають заяву, додаткові дані про дитину та себе самих, копію свідоцтва про народження дитини, медичну довідку, характеристики розвитку дитини та її готовності (зокрема психологічної) до систематичного навчання у школі.
Керівник закладу зобов’язаний ужити заходів для ознайомлення дітей та їхніх батьків з: порядком зарахування до навчального закладу, Статутом закладу, правилами внутрішнього розпорядку, іншими документами, що регламентують організацію освітнього процесу.
Також керівник закладу освіти враховує очікувану укомплектованість перших класів. Їх формують: за погодження з органом управління освітою, керуючись нормативами наповнюваності, ураховуючи наявність приміщень, що відповідають санітарно-гігієнічним вимогам для здійснення освітнього процесу, відповідно до кількості заяв від батьків про зарахування дітей до навчального закладу.
Керівники навчальних закладів: складають орієнтовну мережу класів прогнозують кількість дітей у них на підставі: – обліку дітей, які проживають на закріпленій за навчальним закладом території обслуговування – звернень батьків щодо прийому дітей до перших класів. Наповнюваність класів — не більше 30 учнів. У сільських та селищних закладах загальної середньої освіти — не менше 5 осіб. За меншої кількості учнів у класі заняття проводять: за індивідуальною формою навчання у класах-комплектах філій опорних шкіл. Щороку керівники загальноосвітніх навчальних закладів до: 5 вересня забезпечують перевірку явки дітей і підлітків до ЗНЗ за списками 10 вересня повертають списки відділам освіти з відповідними відмітками. |